Suure-Jaani Tervisekoda

Suure-Jaani


Sisearhitektuur: Mari Põld, Kerli Lepp (kaasautor), Riin Kärema (kaasautor)

Arhitektuur: Arhitekt Must

Preemiad:
Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia laureaat 2019
Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali aastapreemia nominent 2019
EU Mies van der Rohe award 2021 nominent

Valminud: 2019
Kogupindala: 3000 m²


Fotod: Terje Ugandi


Suure-Jaani Tervisekoja ruumiline ja meeleline kese on inspireeritud arhitektide pakutud kujundist – viies aastaaeg. See viitab kevadisele soomaastiku üleujutusele, mille uduvine, peegeldav vesi ja vahelduvad tasandid loovad Eestile omase unikaalse rütmi. Just see looduslik meeleolu – vaikus, sügavus ja ajatus – on kandunud üle ka sisearhitektuursesse lahendusse.

Tellija soov tuua kauge soomaastik igapäevasesse ruumikogemusse andis suuna kogu kontseptsioonile: teha kaugusest lähedus. Selle ideega on põimitud nii planeering, materjalivalikud kui ka atmosfäär – ruum ei ole ainult taust, vaid kogemus, mis kutsub aeglustuma ja tunnetama.

Hoone arhitektuuriline ülesehitus koosneb justkui väikestest iseseisvatest majadest, mida ühendab läbipaistev klaasmaht. Iga „maja“ kannab oma funktsiooni – saunamaja, perearstikeskus, muuseum, apteek, kohvik, kiirabi ja politsei –, moodustades koos tervikliku ja elulise ruumivõrgustiku. Fassaadimaterjalide loogika jätkub ka siseruumides, hajutades piiri sise- ja välisruumi vahel.

Tervisekoja südames paikneb basseiniala – erineva suuruse ja kujuga veekogud, mis meenutavad looduslikke soolaukaid. Siinne vesi ei ole troopiline ega erksinine, vaid rahulik, sügav ja peegeldav – just nagu Eesti soodes. Kogu hoone värvipalett on kujundatud sellele vastavalt: vaoshoitud, küpsed ja looduslähedased toonid loovad rahuliku ja usaldusväärse meeleolu. Domineeriv materjal on ehe puit, mis toob ruumi soojust, pehmust ja inimlikkust.

Üheks suurimaks ruumiliseks väljakutseks oli laelahendus koos valgusega. Soov oli luua tunne, nagu viibiks pilvise taeva all – kus aeg-ajalt murdub valgus läbi pilvede. Valgust saab kohandada vastavalt kellaajale ja ruumifunktsioonile: päevasel ajal on see aktiivsem ja ergas, õhtuti pehme ja lõõgastav, toetades spa-meeleolu.

Suure-Jaani Tervisekoja ruumid ei ole pelgalt funktsionaalsed – need on loodud kui ruumilised kogemused, mis kutsuvad märkama, aeglustuma ja süvenema.
Nagu viies aastaaeg ise.


Sorteeri:
Otsing: